.

.

Подем Инструменти MQ-610: 400-750 nm ePAR Метар Вклучува Подем Инструменти Neoprene Случај

Подем Инструменти MQ-610: 400-750 nm ePAR Метар Вклучува Подем Инструменти Neoprene Случај

DEN 13632.00

Количина на стоки
Достапно

Лабораторија-одделение за мерење на нови 400-750 nm e PAR опсег (продолжува Photosynthetically Активна Радијација).Најдобро за мерење расте-светлосни тела кои исто така испуштаат далеку-црвена фотони (помеѓу 700-750 nm).Точно e PAR детектор точно мерки сите фотони помеѓу 400 и 750 nm ± 5 nm.Дизајниран за научниците и сериозни лозарите од страна на светски познатиот исечете physiologist, проф. д-Р Брус Bugbee, д-Р.Стабилна, точни калибрација со индустријата-водечки лебдат го оценувате на помалку од 2 % годишно.Сензор главата е машински алуминиумски и potted цврст со епоксидна за години на употреба во груби средини.Подем е најновиот, врвни e PAR сензор беше создадена во 2021 како надградба на нашите e PFD сензор и дизајниран за мерење на ново дефинираните 400-750 nm e PAR зрачење опсег дека истражувањето покажа да биде photosynthetically активни, надвор од традиционалните 400-700 nm опсег.На MQ-610 има рачен метар, спроведен преку кабел, кој ја покажува и продавници мерења.Сензорот има солиден, алуминиумски домување дека е целосно подводните и изграден за да го издржат тешките услови.Типични апликации на e PAR сензори вклучува мерење на вкупните e PAR интензитет со текот на растенијата canopies во сите расте средини, следење и прилагодување расте светла, и истражување на растенијата morphogenic активност и photobiology.Многу следната генерација ПРЕДВОДЕНА тела, сонцето, и други извори на светлина емитуваат овие нови потврди Далеку-црвена photosynthetic бранови должини, но тие не се мерливи од страна на традиционалните 400-700 nm PAR метри до сега.На метар има примерок и најавите на владата, и ќе ги сними интегрирана секојдневно вкупно во mol m-2 д-1. Примерок режим ќе рекорд до 99 прирачник мерења.Најавите на владата на волјата на метар on/off да се направи мерење на секои 30 секунди.На секои 30 минути на метар ќе просек шеесет 30 вториот мерења и рекорд во просек вредност на меморија.На метар може да се сместат до 99 просек, откако целосно ќе почне да ги замени најстарите мерење со нови.Дневна Светлина Составен ќе биде снимен од 48 земени во просек на мерки (упатување 24 час период).Примерок и најавите мерења може да се разгледа на LCD екранот или со симнување на податоци на компјутер, сепак, факултетот за дневна вкупно можат да се гледаат само со преземање на податоци на компјутер.Даунлоадирањето на податоци на компјутер бара AC-100 комуникациски кабел (стандарден USB кабел не ќе работат) и Apogee AMS софтвер.

Карактеристики на понудата

Слични понуди