Odbitki foto, druk artystyczny czy Dry Lab – co wybrać?

Jeszcze pod koniec lat 90’tych XX wieku, nie mieliśmy wielkiego wyboru w prezentacji fotografii. Do wyboru był proces chemiczny ręczny lub automatyczny. A dziś możemy wybierać pomiędzy odbitkami światłoczułymi, procesem suchym druku zdjęć oraz profesjonalnym drukiem fotografii typu Fineart Prints. Co wybrać i czym się różnią poszczególne procesy?

Odbitki fotograficzne

To podstawowy i prawdziwy proces wykonywania zdjęć (odbitek) w procesie mokrym, chemicznym. Proces ten polega na naświetleniu papieru fotograficznego oraz jego wywołanie i utrwalenie w procesach chemicznych i termicznych. Często wykorzystywana jest również nazwa „odbitki naświetlane”.

Odbitka fotograficzna, charakteryzuje się trwałością obrazu do 50-70lat. Jest to najbardziej wymagający proces techniczny w produkcji odbitek. Możemy tu wyróżnić procesy zautomatyzowane (dla odbitek full color) RA4 jak i procesy ręcznego naświetlania papierów (np. na papierach barytowych dla zdjęć czarno białych).

Najpopularniejszym jest proces wykonania odbitek w minilabie (labie mokrym, tz. wet lab). Są to drogie oraz skomplikowane maszyny do wywoływania zdjęć z filmów lub plików cyfrowych.

Wydruki Dry Lab

Suchy proces (tak zwany typ Dry Lab), polega na szybkim druku zdjęć na papierach gotowych do wydruku fotografii. W odróżnieniu do standardowej obróbki chemicznej, ten proces pozwala uzyskać w krótkim czasie wydruki zdjęć. Ograniczeniem, może tu być wielkość gotowych prac oraz ich jakość. Są porównywalne z odbitkami jednak, nie otrzymujemy tu prawdziwych „odbitek” a „wydruki jakości foto”.

Proces ten polega na cyfrowym druku za pomocą tuszy. Jest to proces zbliżony do druku na drukarkach atramentowych. Wydruki wykonywane są na bazie 4 lub 6 kolorów. Gotowe zdjęcie, jest droższe jednostkowo do wykonania od odbitki światłoczułej, ale sam proces jest szybszy.

Jest to rozwiązanie w firmach robiących mniejsze ilości odbitek, które nie mogą uzasadnić sobie zakupu fotolabu w obróbce typu mokrego. Zdjęcia są przyzwoitej jakości, jednak nie jest to praca artystyczna typu Fine Art.

Fine Art Prints – druk artystyczny

Druk artystyczny powstaje na wielkoformatowych ploterach pigmentowych. Do druku wykorzystywany jest specjalnej jakości druk pigmentowy, a same plotery drukują przy wykorzystaniu od 10 do 12 kolorów. To najlepszej jakości wydruki artystyczne, charakteryzujące się najwierniejszym oddaniem szczegółów oraz największej trwałości obrazu.

Wydruki Fine Art Prints wytrzymują nawet do 250lat ekspozycji na światło (np. światło dzienne w pomieszczeniu). Proces takich wydruków jest najdroższy z całej trójki, daje jednocześnie najlepsze efekty końcowe dla fotografii cyfrowej i analogowej.

Wydruki niestety są wielokrotnie droższe od odbitek czy druku Dry Lab. Wydruki artystyczne mogą być wykonane w dużych formatach zarówno na papierach jak i płótnie fotograficznym. Do wyboru mamy olbrzymie ilości podłoży do wyboru o różnej gramaturze, wykończeniu i jakości.

W wydrukach typu Fine Art Prints stosuje się papiery bezkwasowe, które minimalizują wpływ podłoża na zadruk (na tusze pigmentowe).

Ile kosztuje druk Fine Art Prints?

Odbitka fotograficzna 20×30 kosztuje ok. 3-3,5zł, fotografia 20×30 drukowana w procesie Dry Lab to koszt około 5,5-9zł a druk artystyczny w formacie 20×30 to koszt od 35zł do nawet 300zł.

Jaki proces wybrać?

Nie da się tutaj jednoznacznie odpowiedzieć, który proces jest najlepszy. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli chcemy sprezentować zdjęcia znajomym, lub mieć zdjęcia w domu warto pomyśleć o odbitkach fotograficznych.

Odbitki, z biegiem czasu matowieją i starzeją się wraz z nami. Taki proces ma w sobie magię „starej fotografii”. Niski koszt wykonania odbitek, umożliwia nam domówienie nowych zdjęć w każdym momencie i dobrej cenie.

Proces Dry Lab, idealny w samoobsługowych punktach foto. Gdy potrzebujemy wydrukować nasze zdjęcie natychmiastowo, warto wybrać ten proces. Jest on znacznie szybszy od procesów mokrych i wydruków artystycznych. Tak wydrukowane zdjęcia są dość odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne (np. zadrapania).

Wydruk artystyczny wybierzemy, gdy planujemy sprzedawać prace artystyczne lub gdy potrzebujemy zdjęcia w najlepszej jakości, które nie stracą swoich kolorów przez bardzo długie lata.

Warto wiedzieć, iż przygotowanie plików cyfrowych pod druk artystyczny wymaga od nas nie tylko wiedzy z zakresu obróbki zdjęć ale również podstaw druku cyfrowego wysokiej jakości. Taki druk świetnie się sprawdza dla profesjonalistów, a mniej dla osoby bez wiedzy technicznej.