Nick Turpin poradnik fotografii ulicznej

Angielski fotograf Nick Turpin udostępnił swój film poradnikowy o fotografii ulicznej. To świetny materiał idealny dla osób szukających informacji jak zająć się fotografią uliczną by uzyskać piękne zdjęcia.

Nick Turpin zdradza tajniki fotografii ulicznej

Nick jest założycielem kolektywu In-Public – jednego z najbardziej rozpoznawalnych grup tworzących światowej klasy fotografię uliczną. A teraz dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem i wiedzą.

W szkoleniu znajdziecie sporo informacji dotyczącej nie tylko samej kompozycji ale również sprzętu fotograficznego. Ważnym i poruszonym aspektem jest sposób oglądania miejskiej dżungli okiem fotografa ulicznego.

Fotografia uliczna to nie tylko „pstrykanie zdjęć”. To przede wszystkim działanie dla przyszłych pokoleń rejestrujące historię. Za 30-50 lat będzie można wrócić do zdjęć by zobaczyć jak to było w 2020 czy 2021 roku. Jak wyglądało życie przed pandemią COVID-19 oraz jak wygląda po pandemii.

Przechowywanie fotografii

Jeśli naszą pracę traktujemy jako historyczny zapis zastanych sytuacji, to musimy pomyśleć o odpowiednim sposobie przechowywania prac. Nasze zdjęcia musimy zabezpieczyć w odopowiedni sposób. Dobrym pomysłem może być współpraca z archiwami foto, które mają szeroką wiedzę i doświadczenie w katalogowaniu i przechowywaniu naszych prac. Wszystko zależy czy pracujemy cyfrowo czy analogowo.

W fotografii analogowej, musimy zabezpieczyć nasze negatywy dla przyszłych pokoleń. Tak by wytrzymały w naszym domowym „archiwum” kolejne lata. Warto również stworzyć kopię zapasową w formie cyfrowej (skany fotografii). Oczywiście świetnie, będzie również przenieść nasze archiwa na odbitki fotograficzne lub wydruki wielkoformatowe.

W fotografii cyfrowej, również musimy zadbać o odpowiednie przechowywanie naszych archiwów. Zwróć uwagę jaka jest gwarancja producenta na użyteczność nośników cyfrowych. Dobrym pomysłem może być przechowywanie zdjęć nie tylko na płytach CD czy dyskach twardych ale również w chmurze. Nie możemy zapomnieć o przechowywaniu naszych zdjęć również w formie papierowej.

Katalogowanie jest istotne! Oczywiście zabezpieczenie samych plików czy negatywów to nie wszystko. Ważne jest również sam proces katalogowania naszych zbiorów. Najlepiej jest opisać datę i dokładny czas, miejsce oraz wydarzenie które fotografowaliśmy. Tak by przyszłe pokolenia mogły znaleźć nasze zdjęcia i sprawdzić czego dotyczyły.

Czy to były fotografie z niedzielnego spaceru czy fotografie z ważnego eventu państwowego. Wszystko warto opisać!

Chcesz pooglądać świetne zdjęcia autora? To Musisz odwiedzić jego stronę internetową.

Fotografia: Źródło Nick Turpin / V5A8335 udostępniony za zgodą autora.