Megapiksele mają znaczenie – druk fotografii cyfrowej

Czy megapiksele mają znaczenie? W internecie można znaleźć sprzeczne opinie czy liczba megapikseli ma znaczenie lub go nie ma. Oczywiście temat wymaga trochę ważniejszego omówienia. Poznaj tajemnice „Megapixeli” oraz wydruku fotografii.

Czym jest Megapiskel

Czy Wiesz czym jest Megapiksel i jak ma się to do uzyskanego obrazu? To istotny element całej układanki, im więcej tych Mega… tym większy obraz wyjściowy.

„Megapiksel (Mpx, Mpix) to wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy aparatu. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę.”

Czyli jeśli nasz aparat dysponuje matrycą 12Mpx to otrzymujemy obraz składający się z dwunastu milionów pikseli. Teraz jeśli chcemy przenieść nasz obraz na druk im większa liczba Mpx tym większe zdjęcia możemy wydrukować przy zachowaniu idealnej jakości fotograficznej.

Więc jeśli twój aparat ma 20 megapikseli (często zapisywanych jako 20 MP), rejestruje mniej szczegółów niż aparat o rozdzielczości 30 megapikseli, który z kolei rejestruje mniej szczegółów niż aparat o rozdzielczości 40 megapikseli.

Piskel pikselowi nie równy

Żeby wszystko jeszcze utrudnić, warto porozmawiać o wielkości samego piksela. Ma to znaczenie przy pracy samej matrycy oraz efektach, które otrzymujemy w formie gotowego zdjęcia. Im mniejsza matryca (mowa o rozmiarze fizycznym), tym mniejszy piksel.

Tutaj dochodzimy do skomplikowanego świata rodzajów matryc. Inną wielkość piksela będzie posiadała matryca systemy M4/3 inną pełna klatka a jeszcze inną średni format. Im większa powierzchnia matrycy tym większa powierzchnia pojedynczego piksela. Dodatkowo dochodzi nam ilość MP naszej matrycy.

Im nasz piksel jest większym tym więcej otrzymuje i gromadzi informacji przekazywanych przez matrycę. Większy pojedynczy piksel zbierze tych informacji więcej. Mała matryca o rozdzielczości 12MP da nam gorszą jakość obrazu niż większa matryca posiadająca również 12MP.

Duży piksel i duża matryca potrzebuje dużą rozdzielczość obiektywu

Brniemy dalej w zagmatwany świat obiektywów, aparatów i megapikseli. Im nasza matryca jest większa tym potrzebuje obiektywu o większej rozdzielczości. Najprościej mówiąc, obiektyw o dużej rozdzielczości i obrazie dawanym (okręgu obrazu) da nam lepsze fotografie niż obiektyw o mniejszej rozdzielczości. I nie mówimy tu o przysłonie / jasności obiektywu a o fizycznej jakości użytych soczewek.

Obiektywy dużej ostrości przeznaczane np. do pełnej klatki lub średniego formatu możemy śmiało stosować w aparatach o mniejszych rozmiarach matrycy. W drugą stronę to niestety nie działa. Czyli obiektyw ze średniego formatu możemy zamontować w pełnej klatce i uzyskamy piękny obraz.

Obiektyw z pełnej klatki, nie posiada tak dużej rozdzielczości by dawał dobre efekty na średnim obrazie.

Megapiksele a wydruk fotografii

Przechodzimy do podsumowania. Czy warto inwestować w aparaty o większej ilości megapikseli? I jak całość ma się do fotografii wykonywanej smartfonem?

Podczas drukowania obrazu możesz napotkać termin PPI lub piksele na cal. To dosłownie odnosi się do liczby pikseli w linii obrazu o długości jednego cala.

Większość firm drukujących zdjęcia, a nawet Twoja własna drukarka, będzie wymagać określonej gęstości pikseli w obrazie (PPI), aby móc renderować wydruk, który wygląda dobrze (tj. Z płynnymi przejściami kolorów, dzięki czemu nie widać każdego pojedynczego piksela).

Standardowe wartości PPI do drukowania mieszczą się w zakresie od 150 do 300 ppi, chociaż niektóre zastosowania jak wydruki artystyczne czy specjalistyczne publikacje fotograficzne mogą wymagać obrazów o wartości 1200 ppi.

Na przykład, jeśli chcesz zrobić odbitkę fotograficzną 10x15cm (4×6 cali) przy 300 PPI, potrzebujesz pliku, który ma co najmniej 4 x 300 (1200) pikseli wzdłuż krótszego boku i 6 x 300 (1800) pikseli na długim bok. Innymi słowy, musi mieć rozmiar co najmniej 1200 x 1800 pikseli.

Bardzo dobrze temat druku w zależności od wielkości matrycy i liczby megapikseli można zobaczyć na tym mini porównaniu zdjęć, przeznaczonych do druku:

Jak widać artystyczny druk fotografii czy druk wielkoformatowy potrzebuje dużo większe matryce oraz liczby megapikseli by nasze wydrukowane fotografie zachwycały.

Fotografia do internetu

Publikując w internecie cyfrowe pliki w formie JPG nie jest tak krytyczna liczba pikseli oraz rodzaj aparatu. Piękne zdjęcia zrobimy zarówno z smartfona jak i aparatu w formacie M4/3. Do zastosowań „internetowych”, nie jest tak bardzo istotna rozdzielczość.

Nasze obrazy pokazujemy w większości w rozdzielczości 72-90dpi. Taka „jakość” jest prosta do uzyskania nawet przez aparaty zamontowane w naszych telefonach komórkowych.

Gorzej, gdy nasze internetowe prace będziemy chcieli wydrukować w formie fotoodbitek, fotoplakatów czy fotoobrazów. Tu pojawić się mogą ograniczenia rozdzielczości plików z naszych aparatów o małej liczbie Mpx.

Już dobrej klasy aparat w przedziale 20-26Mpx da nam piękną jakość fotografii pod strony internetowe oraz kanały social mediach. To samo dotyczy się zdjęć robionych smartfonami. Tak więc pod sam „ekran” nasze wymagania co do matrycy nie są duże.

Instafotografia czyli fotki na Instagram

Tworząc zdjęcia na Instagram pracujemy na różnych formatach. Tu pracujemy na plikach w kwadracie (najpopularniszy na insta rozmiar) rozmiarami 1080x1080px. Jeśli to zdjęcie chcemy dodać w naprawdę dobrej jakości, możemy wykorzystać rozdzielczość 1936×1936 pikseli.

Jak widać, nie jest to olbrzymia liczba pikseli potrzebna do pokazania naszego zdjęcia. Przykładowa odbitka drukowana (wywoływana) w rozmiarze 10x15cm powinna posiadać wymiar 1200 x 1800 pikseli.

Jeśli chcemy wydrukować zdjęcie w rozmiarze 40×50 cm lub większe, potrzebujemy dużo większej matrycy o większej liczbie Mpx by nasz wydruk był dobrej jakości.