Jakim aparatem wykonano zdjęcia z lądowania na księżycu?

W historii fotografii nie możemy zapomnieć o pamiętnej misji APOLLO 11 czyli pierwszego lądowania człowieka na księżycu. A czy wiecie jakim aparatem zostały wykonane te historyczne zdjęcia? Dziś wszystko się wyjaśni.

Fotografia i aparat na księżycu

Tworzenie fotografii w warunkach księżycowych nie jest prostym zajęciem. Sprzęt musi być nie tylko niezawodny ale również odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nowe aparaty musiały działać w temperaturach od -65C do 120C.

Do misji Apollo 11 zdecydowano się na wykorzystanie specjalnie przygotowanych aparatów średnioformatowych marki HASSELBLAD. Do modyfikacji wykorzystano modele EL. Negatywy wykorzystane do zdjęć pochodziły od marki KODAK.

Na pokład modułu Lunar trafiły:

  • Hasselblad Data Camera (HDC) z obiektywem Zeiss Biogon 60mm ƒ/5,6
  • Hasselblad Electric Camera (HEC) z obiektywem Zeiss Planar 80mm ƒ/2,8

Pierwszy aparat był wykorzystywany podczas kosmicznego spaceru. Drugi był wykorzystywany z pokładu lądownika.

System średnioformatowy Hasselblad daje zdjęcia w formie kwadratu. To właśnie w tym formacie możemy podziwiać oryginalne zdjęcia z misji Apollo 11. Średni format został wybrany ze względu na jakość, której nie mógł w tamtym czasie zagwarantować aparat małoobrazkowy.

Więcej o aparatach wykorzystanych podczas misji Apollo 11. Warto również przeczytać o marce HASSELBLAD w kosmosie.

Aby obniżyć wagę startującego lądownika aparaty zostały pozostawione na powierzchni a na ziemię zabrano tylko magazynki z filmem. Co oznacza, że na księżycu pozostawiono 12 kompletnych aparatów.

Zdjęcia: źródło NASA & Hasselblad / Apollo 11

Dla zainteresowanych ciekawy film