Funkcja „Super Resolution” w Adobe Camera Raw

Do programu Photoshop dodano opcję „Super rozdzielczość”, zwiększającą aż czterokrotnie rozdzielczość plików RAW. Nowa opcja pozwala na powiększenie rozdzielczości naszego zdjęcia bez widocznej utraty jakości.

Funkcja Super Resolution dla druku?

A to wszystko dzięki zastosowaniu specjalnych systemów AI pozwalających na inteligentną zmianę fotografii zapisanych w RAW. Co daje to w praktyce? Fotografia wykonana za pomocą aparatu M4/3 w rozdzielczości 20mpx staje się plikiem odpowiadającym rozdzielczością, aż 80mpx.

Jak działa funkcja?

Proszę bardzo oto mini film, pokazujący zmiany dokonywane przez nową funkcję programu Adobe Photoshop.

Nowa funkcja Super Resolution w ACR zasadniczo zwiększa obraz czterokrotnie, wykorzystując uczenie maszynowe, czyli sztuczną inteligencję (AI).

Nowa funkcja, pozwoli na zwiększenie rozmiarów fotografii a co za tym idzie robienie jeszcze większych wydruków. To istotny element podczas tworzenia wydruków wielkoformatowych pod wystawę lub dużych fotoobrazów do naszego domu.

Oczywiście to dość nowa funkcja dodana do Photoshopa (marzec 2021). Trzeba będzie ją przetestować i sprawdzić jak wyglądają ostateczne poprawione pliki. Ale jeśli jakość będzie tak dobra jak ją promują, to opcja da nowe życie dla wszystkich aparatów starszej generacji.

Nie masz pełnej klatki lub matrycy średnioformatowej? Dzięki funkcji „Super Resolution” może się okazać, że nie musisz zmieniać swojego sprzętu na nowy.

Jak Super Resolution może wpłynąć na fotografię?

Po pierwsze nowoczesne technologie AI pomogą w obróbce naszych zdjęć. Z jednej strony ułatwi to pracę nad fotografią cyfrową, a z drugiej pomoże w zwiększeniu plików wyjściowych.

Szczególnie duże pliki wyjściowe są ważne podczas tworzenia fotografii pod druk wielkoformatowy. I nie tylko mówimy o druku fotoplakatów lub fotoobrazów. Nowe technologie pomogą w tworzeniu plików pod druki do reklamy zewnętrznej.

Jednocześnie pozwoli na postprodukcję wtórną już wcześniej wykonanych prac. Czyli nasze archiwa mogą nagle zyskać nowe życie. Szczególnie gdy mamy prace sprzed wielu lat, które były wykonywane w formacie RAW ale na starszych technologicznie aparatach.

Prawdopodobnie każdy z nas ma pierwsze zdjęcia, które wykonywał na gorszym sprzęcie. Dzięki uczestniczeniu w procesie obróbki sztucznej inteligencji możemy otrzymać nowe pliki o zwiększonych rozmiarach.