Fotografia mobilna to nowy wymiar fotografii

Fotografia mobilna zaatakowała cały świat. Dziś jest już czymś zupełnie normalnym, że do prywatnej fotografii chętniej sięgamy po telefon komórkowy niż dedykowany aparat. Zmieniły się również standardy w procesach obróbki samej fotografii.

Na niekorzyść aparatów dedykowanych, można zaliczyć oprócz ceny, przede wszystkim długi proces nauki, ale również mniejsza mobilność. Dziś najlepszym przyjacielem jest aparat w naszym smartfonie. Ciężką torbę z aparatem i obiektywami odwiesiliśmy już jakiś czas temu na wieszak.

Nikogo nie dziwi fakt, iż z roku na rok sprzedaje się coraz mniej aparatów. Jednocześnie posiadanie kilku smartfonów nie jest już niczym nowym. Inaczej również postrzegamy fotografię, jako utrwalenie pięknych momentów, a nie dedykowane zajęcie zawodowe. Zwiększenie się popularności serwisów takich jak Instagram czy Facebook wymusił również zmianę myślenia o fotografii.

Sprzedajemy coraz mniej aparatów fotograficznych

Fotografia mobilna wypiera fotografię cyfrową w odniesieniu do wykorzystanych „aparatów”. Dziś rynek dedykowanych aparatów cyfrowych kurczy się ustępując miejsca fotografii mobilnej. Do robienia dobrych zdjęć cyfrowych nie potrzebujemy już drogiego sprzętu.

Bardzo przyzwoite fotografie wychodzą ze smartfonów w przedziale 1500-3000zł. Dla bardziej wymagających są modele z wyższych półek posiadających naprawdę niesamowite możliwości foto.

Nasze używane smartfony z lat 2017-2018 wciąż mogą zachwycić pięknymi zdjęciami.

Lekkość i mobilność w fotografii

Fotografia z podróży, wypadu na rolki czy rower to już standard. Obraz to nowy przekaz 21 wieku. Wciąż bardzo popularny (mimo rosnącego znaczenia Video). To uchwycenie pięknych chwil zatrzymanych w jednym ułamku sekundy.

Pstryk i po sprawie, zdjęcie zrobione, udostępnione idziemy dalej. Obsługa smartfonów jest dziecinnie prosta, a liczba aplikacji do obróbki zdjęć zwiększa się z dnia na dzień. To już prawdziwa sztuka, to prawdziwa fotografia, której nic nie brakuje.

Jeśli nie akceptujesz fotografii mobilnej, to jesteś na przegranym stanowisku. Jest z nami, i pozostanie na naprawdę długi czas.

Fotografia mobilna – ograniczenia smart

Smartfon jako aparat, posiada również szereg ograniczeń. Nie ma idealnego „aparatu”, który zadowoli wszystkich. Tak samo, jest z obiektywami i matrycami stosowanymi w aktualnych aparatach.

Jednym z głównych wad smartfonów jest jednocześnie ich największa zaleta – mały wymiar i mobilność. W małym urządzeniu umieścimy tylko małą matrycę i mały obiektyw. A to właśnie obiektyw robi zdjęcia, sama matryca ma tylko za zadanie zapisać obraz na plik cyfrowy.

Mała matryca (mowa o wymiarze fizycznym matrycy nie rozdzielczości) i obiektyw, to niestety ograniczenia w fotografii w ciemnych sytuacjach. Gdy zaczyna braknąć światła, nasze fotografie stają się coraz gorszej jakości.

Fotografia mobilna z nami w podróży

Ach te wyjazdy. Gdy tylko uda się nam znaleźć w wymarzonym miejscu, nasze smartfony nagle stają cię głównym centrum medialnego dowodzenia. Zaczynamy robić zdjęcia, kręcić filmy oraz udostępniać nasze najpiękniejsze ale również i te najgorsze chwile.

Fotografia mobilna to nasza osobista kronika wzlotów i upadków. Niech się przyzna ten, kto nie wrzucił na Facebooka czy Instagram chodź jedno zdjęcie z wakacji. Ciężko prawda?

fotografia mobilna - zdjęcia z wakacji

Pandemia COVID-19 przystopowała podróżowanie, ale fotografia mobilna nadal ma się świetnie. Nie przestajemy każdego dnia robić nowych zdjęć. Czy to na spacerze, czy to w drodze do pracy a nawet w samej pracy i w domu. Zdjęcia wykonujemy wszędzie gdzie jesteśmy i to się nie zmieni.

Mobilni się zbroją

Producenci smartfonów wypuszczają coraz to lepiej wyposażone modele. Zdjęcia w rozdzielczości 100MPX? Zamiast jednego dwa, trzy a nawet pięć obiektywów? To wszystko już mamy.

Inżynierowie walczą o coraz lepszą jakość zdjęć wykonanych małymi urządzeniami. Chcą zmienić pogląd na jakość zdjęć z mobilnych urządzeń. Już teraz często, ciężko jest gołym okiem zauważyć wielkie różnice pomiędzy aparatem kompaktowym a dobrej jakości smartfonem.

Najlepiej walkę zbrojeń widać pomiędzy markami Huawei, Samsung i Apple. Który ich produkt, zrobi lepsze zdjęcia i filmy od konkurenta. Nowe modele przynoszą nam coraz więcej zmian nie tylko w samych urządzeniach ale przede wszystkim w oprogramowaniu do obróbki foto i video.

Ten wyścig sprawia, że wybór dobrego smartfona do fotografii jest jeszcze prostszy. Wybieramy jeden z serii PRO. Każdy produkt z górnej półki zaoferuje nam naprawdę świetną jakość. Wybór jest raczej kierowany osobistymi odczuciami w stosunku do marki oraz zamożnością portfela.

Zdjęcia ze smartfona na papier

W ZEENPIX rozumiemy jak ważnym jest możliwość przeniesienia zdjęć ze smartfona na papier lub płótno. Niewątpliwie najpopularniejszymi produktami dla foto-mobilnej są polaroidy, odbitki i fotomagnesy.

Niestety telefony komórkowe muszą jeszcze porozwijać się by wejść śmiało do fotografii wielkoformatowej. Jeśli uda się uzyskać duże pliki (o dużych rozmiarach), będziemy mogli śmiało drukować zdjęcia w formie plakatów i fotoobrazów.