Fotografia cyfrowa czy analogowa? Wolne przemyślenia.

Nie podpowiemy co wybrać, czy fotografię analogową czy cyfrową. Przykro nam, każda z tych technik ma swoje plusy i minusy. Ale zobacz jak to było, jak to jest teraz i czy warto zmienić swój sposób robienia zdjęć.

Fotografia analogowa i cyfrowa

Na początku był film, który nie tylko był z nami w amatorskich zdjęciach ale również w pracy profesjonalistów. By w pewnym momencie pojawiła się fotografia cyfrowa. Na początku aparaty cyfrowe nie były idealne, nie dawały przewagi ani w jakości ani w dostępności.

Potem nastąpił boom, na fotografię cyfrową by wyprzeć fotografię analogową. Na szczęście fotografia analogowa wciąż jest żywa i ma się bardzo dobrze.

Pierwsze spotkanie z fotografią cyfrową

Na początku cyfryzacji fotografii koszty zakupu sprzętu były bardzo wysokie a jakość zdjęć pozostawiała wiele do życzenia. Z biegiem czasu, aparaty stawały się coraz lepsze i coraz tańsze. To właśnie dzięki obniżeniu cen oraz większej dostępności nastąpił wielki wzrost popularności tej metody.

Oczywiście najlepsze aparaty średnioformatowe cyfrowe były dostępne tylko dla profesjonalistów z wielkimi budżetami. Dziś w 2021 roku niemal każdy ma aparat w swoim smartfonie a aparaty cyfrowe stały się ogólnie dostępne. Do tego jakość zdjęć jest dużo lepsza a programy graficzne pomagają w tworzeniu niesamowitych obrazów.

Fotografia cyfrowa kiedyś

Początki fotografii cyfrowej nie były proste. A matrycom było daleko do idealnych. Aparaty szybko jednak podbiły serca profesjonalistów i amatorów. Ale jak to było na samym początku?

  • drogi sprzęt czyli wysoki próg wejścia
  • trudne oprogramowanie do obróbki fotografii
  • mała jakość obrazu w stosunku do fotografii analogowej
  • niedoskonałość technologii

Fotografia cyfrowa dziś

Dziś każdy może zakupić aparat cyfrowy idealny do swoich potrzeb i to w cenie dostępnej dla niemal każdego. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz objętości portfela. Fotografia cyfrowa stała się standardem branżowym, dzięki dużym możliwościom i szybkości.

  • sprzęt dużo tańszy
  • wysokiej jakości matryce
  • szybkość w tworzeniu zdjęć
  • oprogramowanie dostępne wraz z aparatem
  • idealne dla szybkich zleceń, gdzie czas jest istotny

Przemyślenia – materiał video

Znaleźliśmy bardzo ciekawy materiał, który pokazuje jak wyglądała transformacja z analoga na cyfrę a potem z cyfry na analog. Nie ma idealnej techniki, nie ma uniwersalnego rozwiązania. Wszystko zależy co potrzebujemy do danego projektu fotograficznego.

Fotografia analogowa wciąż żywa

Zapowiadano upadek fotografii analogowej, a ona wciąż dobrze się ma. Do dnia dzisiejszego możemy zakupić negatywy do małej klatki, aparatów analogowych czy wielkoformatowych.

Część materiałów znikło ale pojawiło się też sporo innych materiałów na rynku. Powstały niszowe i specjalistyczne sklepy z filmami oraz akcesoriami do fotografii analogowej.

Oczywiście, analog to spore koszty w zakupie materiałów światłoczułych, ich wywołaniu a potem skanowaniu w wysokiej jakości (jeśli potrzebujemy skany). To również dużo wolniejszy proces, ale wpływa on również na sposób w jaki robimy fotografię.

Musimy przemyśleć co chcemy sfotografować. Mamy ograniczoną liczbę klatek na naszym filmie. To również wpływa na to jak komponujemy i jak postrzegamy sam proces tworzenia. W analogu nie zrobimy tysiąca zdjęć na jednej sesji, nie mamy podglądu wykonanej fotografii. Nie wiemy co i jak wyszło nim, nie wywołamy naszych negatywów.

Dla wielu jest to ograniczenie dla innych wyzwanie i sposób robienia fotografii. Wszystko zależy od naszych potrzeb i samego warsztatu fotograficznego.

A Ty robisz zdjęcia analogowe czy cyfrowe? Jak wygląda Twój proces tworzenia fotografii? Co wybierasz i kiedy? Czy będzie to fotografia cyfrowa czy analogowa? Daj nam znać na grupie facebook.