Capture One wstęp do fotografii krajobrazu

Coraz popularniejszym programem staje się oprogramowanie Capture One. To bardzo ciekawe narzędzie, szczególnie gdy obrabiamy pliki RAW. Przedstawiamy małe omówienie programu C1 Pro oraz jego najważniejsze elementy dla fotografii krajobrazowej.

Czemu warto fotografować w RAW’ach?

Pliki RAW to pliki zawierające olbrzymią dawkę informacji o wykonanym zdjęciu. Jest to zdjęcie, które możemy bardzo szeroko obrabiać bez utraty ich jakości.

Teraz oprogramowanie do obróbki plików RAW możemy porównać do cyfrowej ciemni. Gdy chcemy zmienić sposób „wywołania” naszego pliku, możemy dokonać wiele ciekawych zabiegów na plikach RAW by w końcu otrzymać plik wyjściowy np. jpg.

Programami wirtualnej ciemni są właśnie Capture One czy Lightroom. To wywoływarki / edytory dla naszych plików RAW dostarczonych przez nasz aparat. Pliki RAW dają nam wielką władzę podczas postprodukcji naszych fotografii. Na końcu otrzymujemy świetne pliki np. pod wydruki w formie fotoplakatów lub fotoobrazów.

Capture One – fotografia krajobrazu

W filmie omówiono kilka różnic pomiędzy panelem Lightroom i Capture One Pro.

W materiale przedstawiona jest wersja 12 aktualnie w momencie pisania tego wpisu mamy wersję 14.1. Nowa wersja jest jeszcze ciekawszym oprogramowaniem do obróbki naszej fotografii.

Jest to również jedno z głównych narzędzi polecanych dla aparatów marki Fuji z nowymi sensorami. Co ciekawe, kupując aparat marki Fujifilm (również z systemami SONY i Nikon) otrzymujemy wersję Capture One Express.

Jak używać Capture One do krajobrazu?

Capture One Express czy Pro?

Express to lek ale w pełni działająca wersja oprogramowania Capture One. Dodajemy odnośnik do porównania jeśli, chcesz poznać różnice pomiędzy wersją Express a Pro.

Oczywiście, część bardzo ciekawych i przydatnych funkcji znajdziemy w wersji Pro, jednak wersja Express jest idealna na początek przygody z obróbką plików RAW. Jednocześnie wersja Express nie ulega przedawnieniu, więc możemy używać jej praktycznie bez obaw o zakończenie się okresu testowego.

Co wybrać Lightroom czy Capture One?

To bardzo trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli masz duże doświadczenie z oprogramowaniem od firmy Adobe, przesiadka na Capture One, może zająć odrobinę czasu.

Jednak, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z obróbką plików RAW, warto przetestować oba oprogramowania. Coraz więcej osób, przesiada się na Capture One ale oba oprogramowania są najlepsze w swojej klasie.

Ile kosztuje Capture One a ile Lightroom?

Pogadajmy o kasie, to również może zadecydować o naszym wyborze. Elementem decydującym o wyborze, może być cena. Wersja Pro otwarta na wszystkie modele aparatów to koszt ok. 1579zł. Capture One Pro dla jednej marki aparatów (do wyboru Sony, Fujifilm i Nikon) to koszt 999zł.

Więc jeśli mamy jeden system, w którym działamy możemy wybrać „pełną wersję PRO” w cenie niższej. Będzie nasz program obsługiwał aparaty jednego producenta.

Lightroom to cena ok. 2050zł za roczną subskrypcję. Oznacza, to że po roku musimy ponownie dokonać zakupu subskrybcji na okres 12 miesięcy.

Gdy kupimy Capture One, kupujemy dożywotni dostęp do jednej wersji. Czyli, jeśli pojawi się kolejna wersja oprogramowania, możemy lecz nie musimy dokonać zakupu nowej wersji.

Po ludzku? Lightroom kosztuje nas ok. 170zł miesięcznie, za użytkowanie pełnej wersji programu. Capture One w wersji otwartej będzie nas kosztował ok. 132zł miesięcznie przez pierwszy rok, a każdy kolejny mamy go za darmo (w wersji w której dokonaliśmy zakupu).